Urfolk eller nationell minoritet i svenska städer? Hur förverkligas FN:s deklaration om ursprungsfolkens rättigheter när man är same och är bosatt i svenska städer?
22 november 2011, kl. 10.00–16.00
Konferensen är kostnadsfri
Plats: Mittuniversitet i Östersund, aula F214
Konferensen är ett samarbete mellan Forum för urfolks sociala och kulturella rättigheter, Sydsamiska kulturcentret Gaaltje i Östersund och Same Ätnam
För ytterligare information: Jorge Calbucura e-mail:
Deklarationen och konventionen fastslår ursprungsfolkens individuella och kollektiva rättigheter samt sättet att främja deras delaktighet i alla frågor som berör dem och deras rätt att bevara sina institutioner, kulturer och traditioner. Men urfolks sociala och kulturella rättigheter innehåller olika explicita rättigheter som till exempel rätten till kultur, identitet, språk, anställning, hälsa och utbildning. Företrädare för samiska organisationer presenterar deras mål och visioner med fokus på samer i svenska städer.
Urfolk eller nationell minoritet i svenska städer?
Hur förverkligas FN:s deklaration om ursprungsfolkens rättigheter när man är same och är bosatt i svenska städer?