Centro de Documentación Mapuche Documentation Center
  Portada | Nosotros | Enlaces |   translate
 

Secciones

Noticias
Antecedentes
Comunidades
Campa├▒as
Indoamérica
Cultura
Libros Ñuke Mapu
Documentos de Trabajo
Sobre
Opinión
Biblioteca


Archivos

Archivo 1997-2009

2018-11-25 | Antecedentes | Mapuche

Diplomacia de los pueblos: prensa turca

Şilide Mapu├želer adalet i├žin ayakta

Şilide yerli Mapu├že halkı, polisin 24 yaşındaki Mapu├že bir gencin ├Âld├╝rmesinin ardından ayağa kalktı. Latin Amerika ├╝lkelerinden Şilide yerli Mapu├že halkı, polisin 24 yaşındaki Mapu├že bir gencin ├Âld├╝r├╝lmesini protesto etmek ve faillerin adalet karşısına ├žıkarılması i├žin ayağa kalktı. Jorge Calbucura, Mid Sweden Universityde Sosyoloji do├ženti olarak g├Ârev yapıyor.
Polis, gencin yanlışlıkla ├Âld├╝r├╝ld├╝ğ├╝n├╝ kabul ederken Cumhurbaşkanı Sebastian Pineranın olayı soruşturmak i├žin ├Âzel bir savcı g├Ârevlendireceği s├Âz├╝ vermesi Mapu├želeri yatıştırmaya yetmedi. El Mostador gazetesine g├Âre gencin ├Âld├╝r├╝lmesinden sonra Mapu├želerin yaşadıkları b├Âlgelerde polis ve ├Âzel g├╝venlik g├╝├žlerini protesto etmek amacıyla 101 g├Âsteri ve saldırı ger├žekleşti.

BİR GEN├ç YAŞAMINI YİTİRDİ
├çatışmaları ateşleyen olay La Araucania b├Âlgesindeki Biobio yerleşim biriminde yaşandı. 24 yaşındaki Camilo Catrillance, 15 yaşındaki bir Mapu├že ├žocukla birlikte annesinin evine trakt├Ârle giderken kavşakta polislerin silahlı saldırısına uğradı. Kafasının arkasından vurulan gen├ž hastanede yaşamını yitirdi.

Bio Bio Radyosu, 15 yaşındaki M.P.C.nin polisteki sorgusunu ele ge├žirerek yayınladı. M.P.C. sorgusunda ├žalıların arkasından ├žıkan 3 polisin her hangi bir uyarıda bulunmadan kendilerine doğru bir el ateş ettiğini ve kafasından yaralanan Catrillancenın trakt├Âr├╝n şof├Âr mahaline yığıldığını, polislerin kendisini yere yatırarak uzi marka silahların kabzalarıyla vurduktan sonra ellerini ve ayaklarını kelep├želeyerek polis istasyonuna g├Ât├╝rd├╝klerini s├Âyl├╝yor.

HASTANEYE GE├ç G├ľT├ťRMEK İ├çİN YOLU UZATMIŞLAR
M.P.C, ayrıca polislerin Catrillanceyı hastaneye ge├ž g├Ât├╝rmek i├žin yolu uzattıklarını da belirtiyor. Şili medyasında yer alan haberlerde Catrillanceye ateş eden polisin bir eliyle ateş ederken diğer eliyle olayı kameraya kaydettiği, daha sonra kameradaki hafıza kartını ├žıkararak imha ettiği belirtildi. S├Âz konusu polis ve operasyona katılan 3 polisin a├žığa alındığı ve haklarında soruşturma başladığı da medyada ├žıkan bilgiler arasında.

UYARIDA BULUNMAKSIZIN ATEŞ ETTİLER
Jorge Calbucura, Mid Sweden Universityde Sosyoloji do├ženti olarak g├Ârev yapıyor. Kendisi de bir Mapu├že olan Calbucura, Evrensele son olaylar ve Mapu├že halkının sorunları hakkında a├žıklamalarda bulundu. Gen├ž bir Mapu├ženin daha polis şiddetinin kurbanı olduğunu s├Âyleyen Calbucura, ┬öComando Jungla (├Âzel g├╝venlik g├╝├žleri) hi├ž bir neden olmaksızın ve uyarıda bulunmaksızın ateş ettiler. Yapılan yasa dışı olduğu ve herkes tarafından bilindiği i├žin olaya karışan polis ve yerel vali g├Ârevden alındı┬ö dedi.

MAPU├çELERİN TALEPLERİ
Catrillancenın dışında son 20 yıl i├žinde 12 Mapu├ženin polis ve askerlerin saldırıları sonucu yaşamını yitirdiğini s├Âyleyen Calbucura, Maupu├želerin sorunları ve talepleri hakkında şu a├žıklamalarda bulundu: ┬ôMapu├želer ile devlet arasında on yıllardan beri s├╝ren anlaşmazlıklar var. Mapu├želer ├╝├ž talepte bulunuyor. Anayasada yerli halk olarak kabul edilmelerini talep ediyorlar. İkinci olarak kendi parlamentolarını kurmak ├╝├ž├╝nc├╝ olarak da ├Âzerklik talep ediyorlar. Şili devleti pek ├žok kez bu talepleri ele alma s├Âz├╝ verdi. Ama her hangi bir ilerleme olmadı. Mapu├želer bu durumu sosyal ve siyasi olarak protesto etti. Şilinin diğer yerlerinde yaşayan halka kıyasla Mapu├želerin sosyo-ekonomik durumları daha k├Ât├╝. Bu durum ├Âzellikle gen├žlerin tepkilerine yol a├žıyor. Sosyal adaletin sağlanması talebiyle protesto
eylemleri yapıyorlar.┬ö

ACIMASIZCA ŞİDDETE BAŞVURUYORLAR
İş başında bulunan sağcı h├╝k├╝metin sorunları ele alıp tartışmak ve barışı sağlamak yerine protestoları şiddetle bastırmaya y├Âneldiğini s├Âyleyen Calbucura, ┬öH├╝k├╝met Kolombiya ve ABDde ├Âzel olarak eğitilen askerlerden oluşan ├Âzel bir komando grubu oluşturdu. Bunlar kontro gerilla eğitiminden ge├žirildi. Şilide resmi olarak her hangi bir ter├Âr ├Ârg├╝t├╝ yok. Bu nedenle de ter├Ârizme karşı savaşacak bir ├Âzel ├Ârg├╝t├╝n ├Ârg├╝tlenmesine gerek yok. Ama bu komandoları Mapu├želerin b├Âlgelerine yolladılar. Bunlar Mapu├želere karşı acımasızca şiddete başvuruyor┬ö dedi.

ŞİLİ HALKI MAPU├çELERE GİDEREK DAHA FAZLA DESTEK VERİYOR
Calbucura, talepleri g├╝ndeme getiren ve baskılara karşı ├žıkan 20 civarında Mapu├že liderin cezaevinde tutulduğunu ve ter├Âr yasasına muhalefet su├žundan yargılandığını belirttikten sonra Şili halkının Mapu├že halkına y├Ânelik yaklaşımdaki değişiklikleri şu ifadelerle dile getirdi: ┬öŞili halkı giderek Mapu├želere daha fazla hak ve destek veriyor. Son yapılan g├Âsterilere pek ├žok Şilili katıldı. Mapu├želere y├Ânelik baskı ve katliamlar ters tepiyor. Bu durum h├╝k├╝meti daha fazla hır├žınlaştırıyor. G├Âsterilere acımasızca saldırıyor. İş başındaki sağcı h├╝k├╝met, diğer ├╝lkelerdeki sağcı h├╝k├╝metler gibi eleştiri ve protesto g├Âsterilerine karşı tahamm├╝l etmiyor. Bu toplumdaki kutuplaşmaları artırıyor.┬ö

YAKLAŞIMIN ARDINDA DEVLET POLİTİKALARI VAR
Mapu├želere yaklaşımın bir devlet politikası olduğunun altını ├žizen Calbucura, ┬öBundan ├Ânce 11 Mapu├že kendisini sol olarak tanıtan h├╝k├╝metler d├Âneminde katledildi. Bu h├╝k├╝metlerin devletin politikasını s├╝rd├╝rd├╝ğ├╝n├╝ g├Âsteriyor. Irk├žı, s├Âm├╝rgeci, baskıcı ve ayrımcı politikalar t├╝m h├╝k├╝metler d├Âneminde y├╝r├╝rl├╝kte. Yerli halkın haklarına saygı g├Âstermek istemiyorlar┬ö şeklinde konuştu. (DIŞ HABERLER)

Source: www.evrensel.net

Fuente: Centro de Documentación Mapuche, Ñuke Mapu

 Campa├▒as

2023-06-15

├Ĺuke Mapu

Facebook Centro de Documentaci├│n Mapuche ├Ĺuke Mapu

En nuestro Facebook Centro de Documentaci├│n Mapuche, ├Ĺuke Mapu puede encontrar toda la actualidad noticiosa, art├şculos, videos, fotos, actividad, enlaces y el m├ís completo archivo de noticias. Facebook Centro de Documentaci├│n Mapuche, ├Ĺuke Mapu:
Lea más...

2025-02-02

Publicaci├│n sobre la cultura, sociedad y pol├ştica de los pueblos originarios.

El peri├│dico Pukara

El Peri├│dico Pukara quiere ser un baluarte en el lucha de ideas, en el combate de principios, en la guerra conceptual, de an├ílisis, de informaci├│n e investigaci├│n que libran los pueblos ind├şgenas contra el ocupante colonialista. El peri├│dico Pukara es una publicaci├│n mensual sobre la cultura, sociedad y pol├ştica de los pueblos originarios. Periodico Pukara
Lea más...

La Realidad Mapuche en Youtube


Benetton y los mapuche


¿Qué es la Declaración sobre los Derechos de los Pueblos Indígenas?


Aprenda Mapunzugun, el idioma Mapuche, via Internet: comprenda el contexto sociocultural- linguístico e interétnico del Pueblo Mapuche.