Centro de Documentación Mapuche Documentation Center
  Portada | Nosotros | Enlaces | Buscar   translate
 

Secciones

Noticias
Antecedentes
Comunidades
Campa├▒as
Indoamérica
Cultura
Libros Ñuke Mapu
Documentos de Trabajo
Sobre
Opinión
Biblioteca


Archivos

Archivo 1997-2009

2018-11-25 | Antecedentes | Mapuche

Diplomacia de los pueblos: prensa turca

Şilide Mapu├želer adalet i├žin ayakta

Şilide yerli Mapu├že halkı, polisin 24 yaşındaki Mapu├že bir gencin ├Âld├╝rmesinin ardından ayağa kalktı. Latin Amerika ├╝lkelerinden Şilide yerli Mapu├že halkı, polisin 24 yaşındaki Mapu├že bir gencin ├Âld├╝r├╝lmesini protesto etmek ve faillerin adalet karşısına ├žıkarılması i├žin ayağa kalktı. Jorge Calbucura, Mid Sweden Universityde Sosyoloji do├ženti olarak g├Ârev yapıyor.
Polis, gencin yanlışlıkla ├Âld├╝r├╝ld├╝ğ├╝n├╝ kabul ederken Cumhurbaşkanı Sebastian Pineranın olayı soruşturmak i├žin ├Âzel bir savcı g├Ârevlendireceği s├Âz├╝ vermesi Mapu├želeri yatıştırmaya yetmedi. El Mostador gazetesine g├Âre gencin ├Âld├╝r├╝lmesinden sonra Mapu├želerin yaşadıkları b├Âlgelerde polis ve ├Âzel g├╝venlik g├╝├žlerini protesto etmek amacıyla 101 g├Âsteri ve saldırı ger├žekleşti.

BİR GEN├ç YAŞAMINI YİTİRDİ
├çatışmaları ateşleyen olay La Araucania b├Âlgesindeki Biobio yerleşim biriminde yaşandı. 24 yaşındaki Camilo Catrillance, 15 yaşındaki bir Mapu├že ├žocukla birlikte annesinin evine trakt├Ârle giderken kavşakta polislerin silahlı saldırısına uğradı. Kafasının arkasından vurulan gen├ž hastanede yaşamını yitirdi.

Bio Bio Radyosu, 15 yaşındaki M.P.C.nin polisteki sorgusunu ele ge├žirerek yayınladı. M.P.C. sorgusunda ├žalıların arkasından ├žıkan 3 polisin her hangi bir uyarıda bulunmadan kendilerine doğru bir el ateş ettiğini ve kafasından yaralanan Catrillancenın trakt├Âr├╝n şof├Âr mahaline yığıldığını, polislerin kendisini yere yatırarak uzi marka silahların kabzalarıyla vurduktan sonra ellerini ve ayaklarını kelep├želeyerek polis istasyonuna g├Ât├╝rd├╝klerini s├Âyl├╝yor.

HASTANEYE GE├ç G├ľT├ťRMEK İ├çİN YOLU UZATMIŞLAR
M.P.C, ayrıca polislerin Catrillanceyı hastaneye ge├ž g├Ât├╝rmek i├žin yolu uzattıklarını da belirtiyor. Şili medyasında yer alan haberlerde Catrillanceye ateş eden polisin bir eliyle ateş ederken diğer eliyle olayı kameraya kaydettiği, daha sonra kameradaki hafıza kartını ├žıkararak imha ettiği belirtildi. S├Âz konusu polis ve operasyona katılan 3 polisin a├žığa alındığı ve haklarında soruşturma başladığı da medyada ├žıkan bilgiler arasında.

UYARIDA BULUNMAKSIZIN ATEŞ ETTİLER
Jorge Calbucura, Mid Sweden Universityde Sosyoloji do├ženti olarak g├Ârev yapıyor. Kendisi de bir Mapu├že olan Calbucura, Evrensele son olaylar ve Mapu├že halkının sorunları hakkında a├žıklamalarda bulundu. Gen├ž bir Mapu├ženin daha polis şiddetinin kurbanı olduğunu s├Âyleyen Calbucura, ┬öComando Jungla (├Âzel g├╝venlik g├╝├žleri) hi├ž bir neden olmaksızın ve uyarıda bulunmaksızın ateş ettiler. Yapılan yasa dışı olduğu ve herkes tarafından bilindiği i├žin olaya karışan polis ve yerel vali g├Ârevden alındı┬ö dedi.

MAPU├çELERİN TALEPLERİ
Catrillancenın dışında son 20 yıl i├žinde 12 Mapu├ženin polis ve askerlerin saldırıları sonucu yaşamını yitirdiğini s├Âyleyen Calbucura, Maupu├želerin sorunları ve talepleri hakkında şu a├žıklamalarda bulundu: ┬ôMapu├želer ile devlet arasında on yıllardan beri s├╝ren anlaşmazlıklar var. Mapu├želer ├╝├ž talepte bulunuyor. Anayasada yerli halk olarak kabul edilmelerini talep ediyorlar. İkinci olarak kendi parlamentolarını kurmak ├╝├ž├╝nc├╝ olarak da ├Âzerklik talep ediyorlar. Şili devleti pek ├žok kez bu talepleri ele alma s├Âz├╝ verdi. Ama her hangi bir ilerleme olmadı. Mapu├želer bu durumu sosyal ve siyasi olarak protesto etti. Şilinin diğer yerlerinde yaşayan halka kıyasla Mapu├želerin sosyo-ekonomik durumları daha k├Ât├╝. Bu durum ├Âzellikle gen├žlerin tepkilerine yol a├žıyor. Sosyal adaletin sağlanması talebiyle protesto
eylemleri yapıyorlar.┬ö

ACIMASIZCA ŞİDDETE BAŞVURUYORLAR
İş başında bulunan sağcı h├╝k├╝metin sorunları ele alıp tartışmak ve barışı sağlamak yerine protestoları şiddetle bastırmaya y├Âneldiğini s├Âyleyen Calbucura, ┬öH├╝k├╝met Kolombiya ve ABDde ├Âzel olarak eğitilen askerlerden oluşan ├Âzel bir komando grubu oluşturdu. Bunlar kontro gerilla eğitiminden ge├žirildi. Şilide resmi olarak her hangi bir ter├Âr ├Ârg├╝t├╝ yok. Bu nedenle de ter├Ârizme karşı savaşacak bir ├Âzel ├Ârg├╝t├╝n ├Ârg├╝tlenmesine gerek yok. Ama bu komandoları Mapu├želerin b├Âlgelerine yolladılar. Bunlar Mapu├želere karşı acımasızca şiddete başvuruyor┬ö dedi.

ŞİLİ HALKI MAPU├çELERE GİDEREK DAHA FAZLA DESTEK VERİYOR
Calbucura, talepleri g├╝ndeme getiren ve baskılara karşı ├žıkan 20 civarında Mapu├že liderin cezaevinde tutulduğunu ve ter├Âr yasasına muhalefet su├žundan yargılandığını belirttikten sonra Şili halkının Mapu├že halkına y├Ânelik yaklaşımdaki değişiklikleri şu ifadelerle dile getirdi: ┬öŞili halkı giderek Mapu├želere daha fazla hak ve destek veriyor. Son yapılan g├Âsterilere pek ├žok Şilili katıldı. Mapu├želere y├Ânelik baskı ve katliamlar ters tepiyor. Bu durum h├╝k├╝meti daha fazla hır├žınlaştırıyor. G├Âsterilere acımasızca saldırıyor. İş başındaki sağcı h├╝k├╝met, diğer ├╝lkelerdeki sağcı h├╝k├╝metler gibi eleştiri ve protesto g├Âsterilerine karşı tahamm├╝l etmiyor. Bu toplumdaki kutuplaşmaları artırıyor.┬ö

YAKLAŞIMIN ARDINDA DEVLET POLİTİKALARI VAR
Mapu├želere yaklaşımın bir devlet politikası olduğunun altını ├žizen Calbucura, ┬öBundan ├Ânce 11 Mapu├že kendisini sol olarak tanıtan h├╝k├╝metler d├Âneminde katledildi. Bu h├╝k├╝metlerin devletin politikasını s├╝rd├╝rd├╝ğ├╝n├╝ g├Âsteriyor. Irk├žı, s├Âm├╝rgeci, baskıcı ve ayrımcı politikalar t├╝m h├╝k├╝metler d├Âneminde y├╝r├╝rl├╝kte. Yerli halkın haklarına saygı g├Âstermek istemiyorlar┬ö şeklinde konuştu. (DIŞ HABERLER)

Source: www.evrensel.net

Fuente: Centro de Documentación Mapuche, Ñuke Mapu

 Campa├▒as

2019-12-30

Ngullumapu 2019 octubre 29

Temuko: Derriban la estatua del conquistador de Chile, Pedro de Valdivia

Que se vuelva costumbre subvertir este orden colonial en la ciudad menos ciudad de Chile.
Lea más...

2019-12-30

Ngullumapu 2019 octubre 29

Collipulli: derriban el busto del genocida Cornelio Saavedra

En la plaza Diego Barros Arana, Comuna de la regi├│n de La Araucan├şa.
Lea más...

2019-12-30

Ngullumapu 2019 octubre 29

Concepci├│n destruyeron la estatua del invasor Pedro de Valdivia

Es puesta en los pies de la estatua del Toki mapuche Leftrar├╝.
Lea más...

2020-01-30

Declaraci├│n Publica Coordinadora Mapuche Europa

Campa├▒a internacional - boicot a exportaciones chilenas

Es un llamado a la opini├│n p├║blica internacional. Llamamos a la solidaridad y apoyo pol├ştico con la justa lucha de los pueblos de Chile. Solicitamos de las organizaciones solidarias apoyo en la difusi├│n de esta campa├▒a a trav├ęs de las redes sociales, medios de comunicaciones y repartici├│n de informaci├│n en los locales comerciales que vendan productos chilenos.
Lea más...

2020-01-30

Public Statement from Mapuche Europe Coordination

International Campaign - Boycott Chilean products!

We call for solidarity and political support for the struggle of the people of Chile. We call upon sympathetic organisations to support us in publicising this campaign via social networks, through the media and by campaigning at premises where Chilean products are being sold.
Lea más...

2020-02-02

Publicaci├│n sobre la cultura, sociedad y pol├ştica de los pueblos originarios.

El peri├│dico Pukara

El Peri├│dico Pukara quiere ser un baluarte en el lucha de ideas, en el combate de principios, en la guerra conceptual, de an├ílisis, de informaci├│n e investigaci├│n que libran los pueblos ind├şgenas contra el ocupante colonialista. El peri├│dico Pukara es una publicaci├│n mensual sobre la cultura, sociedad y pol├ştica de los pueblos originarios. Periodico Pukara
Lea más...

2020-05-08

Radio JGM, con la conducci├│n de Felix Queupul

Kalfu Folil Tai├▒ Auki├▒ - Ecos desde las ra├şces Azules

Azul es el principio de la vida, el infinito y el agua. En el azul es donde firma la vida y donde est├ín nuestros ancestros, nos envuelve en Wallmapu y donde habita el Wanglen, y por eso el agua brilla con polvos de estrellas?. Esc├║chanos, haz clic aqu├ş
Lea más...

La Realidad Mapuche en Youtube


Benetton y los mapuche


¿Qué es la Declaración sobre los Derechos de los Pueblos Indígenas?


Aprenda Mapunzugun, el idioma Mapuche, via Internet: comprenda el contexto sociocultural- linguístico e interétnico del Pueblo Mapuche.